TYLI TRAGEDIJA SU MŪSŲ VAIKAIS, APIE KURIĄ NIEKAS NEKALBA

Mes privalome įsikišti, kol dar nevėlu!

Tiesiog dabar mūsų namuose rutuliojasi tyli tragedija, paliečianti brangiausia, ką mes turime – mūsų vaikus! Mūsų vaikai yra siaubingoje emocinėje būsenoje!

Be to, vaikų psichinių sutrikimų statistika per paskutinius 15 metų kelia siaubą:

Kas penktas vaikas turi psichikos sutrikimų;
– dėmesio trūkumo sindromo paplitimas padidėjo 43 %;
– Paauglių depresijos paplitimas padidėjo 37 %
– Savižudybių skaičius 10-14 metų vaikų tarpe padidėjo 200 %.
– Ko dar mums reikia, kad pažvelgtume tiesai į akis?

Ne, atsakymas ne diagnostinių galimybių pagerinime!
Ne, jie negimsta tokiais!
Ne, tai ne mokyklos ir ne sistemos kaltė!

Taip, kad ir kaip skaudu būtų mums tai pripažinti, daugumoje atvejų būtent MES, tėvai, turime patys padėti savo vaikams!

KUR PROBLEMA

Šiuolaikiniai vaikai prarado sveikos vaikystės pagrindus, tokius kaip:

– emociškai pasiekiami tėvai.
– Aiškiai nubrėžtos ribos ir nuostatos.
– Pareigos.
– Subalansuota mityba ir pakankamas miegas.
– Judėjimas ir grynas oras.
– Kūrybiniai žaidimai, bendravimas, laisvas laiko praleidimas.

Vietoje to vaikai turi:

– užsiėmusius, išsiblaškiusius tėvus.
– Lepinančius tėvus, kurie vaikams leidžia viską.
– Pojūtį, kad visi jiems skolingi.
– Nesubalansuotą mitybą ir nepakankamą miegą.
– Sėdimą (namuose) gyvenimo būdą.
– Nesibaigiančią stimuliaciją, technologines pramogas, žaibišką pasitenkinimą.
– Argi galima išauklėti sveiką kartą tokiose nesveikose sąlygose? Aišku, kad ne!

Žmogiškosios prigimties apgauti neįmanoma: be tėvų auklėjimo neapsieisime! Kaip matome, pasekmės siaubingos. Už normalios vaikystės praradimą vaikai sumoka emocinės gerovės praradimu.

KĄ DARYTI

Jei mes norime, kad mūsų vaikai užaugtų laimingais ir sveikais, mums reikia atsibusti ir grįžti prie pagrindų. Dar ne vėlu!

Štai ką jūs turite daryti kaip tėvai:

– nustatinėkite apribojimus ir atminkite, kad jūs – vaiko tėvai (tėvas, mama), o ne jo draugas.
– Aprūpinkite vaikus tuo, ko jiems reikia, o ne tuo, ko jiems norisi. Nebijokite atsakyti vaikams, jeigu jų norai skiriasi nuo poreikių.
– Duokite sveiką maistą ir ribokite greitus užkandžius.
– Praleiskite valandą per dieną gamtoje.
– Kasdien ruoškite šeimos vakarienę be televizoriaus, telefono ir kitų elektroninių įrenginių.
– Žaiskite stalo žaidimus.
– Kiekvieną dieną skatinkite vaiką dirbti (sudėti drabužius, susitvarkyti žaislus, džiauti skalbinius, iškraustyti pirkinius, padengti stalą ir t.t.).
– Guldykite miegoti vaiką vienu ir tuo pačiu metu, neleiskite į lovą neštis mobiliųjų įrenginių.

Mokykite vaikus atsakomybės ir nepriklausomybės. Nesaugokite jų nuo smulkių nesėkmių. Tai išmokys juos įveikinėti gyvenimiškas kliūtis:

– nekraukite į kuprinę daiktų ir neneškite jos vietoje vaiko, neatneškite į mokyklą jam pamiršto maisto/ namų darbų, nelupkite banano penkiamečiui. Mokinkite juos savarankiškai daryti visa tai.
– Išmokinkite kantrybės ir duokite galimybę laisvai leisti laiką, kad vaikas turėtų galimybę paliūdėti ir išreikšti savo kūrybinius įkvėpimus.
– Neapsupkite vaiko nuolatinėmis pramogomis.
– Nepakišinėkite technologinių įrenginių kaip vaisto nuo nuobodulio.
– Neskatinkite naudojimosi mobiliaisiais įrenginiais valgio metu, mašinoje, restorane, parduotuvėje. Tegul vaiko smegenys mokosi savarankiškai išvaikyti nuobodulį.

Būkite emociškai pasiekiami, mokinkite vaikus socialinių įgūdžių.

– Nesiblaškykite į telefoną, bendraujant su vaiku.
– Išmokinkite vaiką susidoroti su pykčiu ir susierzinimu.
– Išmokinkite vaiką sveikintis, užleisti vietą, dalintis, užjausti, elgtis prie stalo ir pokalbio metu.
– Palaikykite emocinį ryšį: šypsokitės, bučiuokite, kutenkite vaiką, skaitykite jam, šokite, šokinėkite ir šliaužiokite su juo kartu!

Mes privalome pakeisti savo vaikus, kitaip gausime visą kartą sėdinčią ant tablečių! Dar nevėlu, bet laiko lieka vis mažiau…

Straipsnį išvertė Asta Laurinaitienė.

Straipsnio nuoroda: https://www.hathajoga.lt/…/tyli-tragedija-su-musu-vaikais-…/